kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny
Niepokalanie Poczętej

ołtarz główny sanktuarium
z cudownym Obrazem Królowej Krajny

KILKA INFORMACJI O SANKTUARIUM MARYJNYM
W GÓRCE KLASZTORNEJ


  Na terenie naszego Sanktuarium znajduje się DOM PIELGRZYMA, w którym znajdują się pokoje gościnne 3-4 osobowe z łazienką, aula konferencyjna na 120 osób ze sceną i zaplecze kuchenne. Przystosowany jest on do potrzeb osób niepełnosprawnych - wyposażony został w podjazd oraz sanitariaty dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
  Głównie przyjmujemy rezerwacje zorganizowanych grup pielgrzymkowych o charakterze religijnym, a także grup pragnących odbywać oazy rodzinne, rekolekcje, dni skupienia i  konferencje. Możliwa jest także rezerwacja dla osób indywidualnych.
Informacje można uzyskać pod numerem  tel. 67 - 286 08 48

„ARKA”

   Na terenie Sanktuarium znajduje się działający w sezonie punkt gastronomiczny „Arka”. Pielgrzymi mogą w nim zakupić m.in. obiady i inne ciepłe posiłki.


Sklepik z dewocjonaliami

   Znajduje się on w pobliżu „Domu Pielgrzyma”, przy ścieżce prowadzącej do pomnika ofiar pomordowanych podczas II wojny światowej. Nowy sklepik jest przystosowany do obsługi większej liczby pielgrzymów, co znacznie ułatwia wybór pamiątek lub dewocjonaliów i skraca czas oczekiwania na upragniony zakup.


STUDZIENKA

    Z momentem objawienia się Maryi woda ze źródełka, przy którym pojono bydło, nabrała cudownej mocy. To po tę właśnie wodę po dzień dzisiejszy pielgrzymują tysiące pątników i pielgrzymów.

    Sama zaś studzienka zyskała miano kościoła p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Każdego roku w pierwszą niedzielę lipca w Sanktuarium obchodzona jest uroczystość zwana Odpustem Studzienki.

KAMIEŃ Z TABLICĄ PAMIĄTKOWĄ

   Położony w pobliżu Studzienki przed krzyżem misyjnym głaz z tablicą pamiątkową przypomina datę objawienia się Matki Bożej na dębie pastuszkowi pasącemu w Gaju bydło. 

          
    Górecki Gaj, to skrawek potężnej ongiś puszczy krajeńskiej, z której do dziś przetrwało około 30 prastarych dębów szacowanych na 400-700 lat. Obecnie - zaliczone do pomników przyrody - są pod ochroną.
   Znajdujący się w Gaju krąg pogański, to rekonstrukcja mejsca kultu największego bóstwa pogańskiego - Swarożyca, zwanego również Światowidem. W kręgu tym składano Światowidowi ofiary, zbierano się na narady i podejmowano ważne dla plemienia decyzje. W centrum kręgu rósł dąb zwany „Sławian”, który uległ zniszczeniu w 1956 roku.

KAPLICZKI NA PLACU OBJAWIENIA

    Na Placu Objawiena znajdują się dwie kapliczki, którą wybudowali OO. Bernardyni w 1758 r. Miały być one początkową i końcową stacją Kalwarii Góreckiej. Dalsze prace przerwały im kryzysy Państwa i I rozbiór Polski.

   Dziś ta przedstawiona na zdjęciu jest kaplicą upamiętniającą pomordowanych w Górce Klasztornej 5 księży i 25 braci zakonnych Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny podczas II wojny światowej. Pełni ona też funkcję kaplicy pogrzebowej. Druga natomiast poświęcona jest żołnierzom Armii Krajowej.

GÓRECKI RÓŻANIEC

    Pomysł stworzenia tego różańca narodził się w latach 80-tych XX wieku. Jest niepowtarzalny choćby z tego powodu, że przybywa mu ciągle paciorków. Każdy bowiem z nich ma wyryty kolejny rok od czasu objawienia się Matki Bożej. Pierwszy paciorek ma wyryte 1079, a ostatni w tej chwili 2010. 1 stycznia Nowego Roku kolejny rodzic chrzestny  nawleka następny paciorek z kolejną datą. Na tym różańcu modlimy się np. podczas sobotnich nabożeństw wynagradzająch Niepokalanemu Sercu Maryi za wszelkie zniewagi.

TRUMIENKA ZAŚNIĘCIA MATKI BOŻEJ

   W 1737 roku, podczas jednego z odpustów, niewidomy chłopiec z Zakrzewa w cudowny sposób odzyskał w Górce Klasztornej wzrok. Jako wotum dziękczynne kilka lat później jego ojciec ofiarował Sanktuarium ażurową trumienkę relikwiarzową z figurką Zaśnięcia Matki Bożej.
    Od pewnego czasu istnieje zwyczaj niesienia tej trumienki w procesji w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej. Wielu pielgrzymów po dziś dzień modli się przed tą trumienką i prosi Matkę Bożą o pomoc w chorobach oczu.

TAJEMNICZY GRANIT

   Jego kształt przypomina jakiegoś bożka pogańskiego - mówią konserwatorzy zabytków kamiennych. Starożytna swastyka wyryta z boku może oznaczać znak słońca i światła. Są na nim również wyryte  liczne znaki chrześcijańskie (krzyże jerozolimski, krzyże Bożogrobców, krzyż Lotaryński, siedem wydrążonych wgłębień - 7 sakramentów oraz dziesięć guzów - 10 przykazań.
   Najważniejszą jednak rzeczą jest wizerunek Salwatora - Zbawcy, tak dziwnie skonstruowany, że z greckih inicjałów IHS wyrasta postać człowieka.
    Granit ten mógł być używany jako chrzcielnica, a wyryte znaki, to „biblia pauperum” (biblia ubogich) dla pierwszych nawróconych Pomorzan.
    Granit ten stoi dziś w kruchcie góreckiego kościoła i służy za kropielnicę.

PAMIĘCI POMORDOWANYCH

   Na terenie ogrodu góreckiego znajduje się pomnik ku czci tych wszystkich, zostali zamordowani w Górce Klasztornej. W bestialski sopsób zamordowano tu Annę Jaworską, rozrywając ją żywcem. Następnie rozstrzelano wszystkich Polaków i Żydów (ok. 40 osób) i pochowano w klasztornym ogrodzie. Po wojnie ciała pomordowanych ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Łobżenicy. Na pomniku widnieje napis: MIEJSCE OFIAR ZBRODNI HITLEROWSKIEJ DOKONANEJ W DNIU 22-23.XI.1939.

MUZEUM W PODZIEMIACH KOŚCIOŁA

   Pod kościołem znajduje się muzeum, w który zgromadzono różnego rodzaju przedmioty. Są wśród nich zarówno przedmioty sakralne, jak i nazwyklejsze, codziennego użytku.Można zobaczyć w nim krzyże figurki, rzeźby, ale też naczynia porcelanowe, żelazka... i np. żółwia.

Skansen Maszyn Rolniczych

   Pomiędzy dzwonnicą a kapliczką „nad stawkiem” znajduje się skansen maszyn rolniczych. Ekspozycja ukazuje urządzenia i maszyny rolnicze wykorzystywane kiedyś w gospodarstwach rolniczych. Jest ona cały czas powiększana o kolejne eksponaty udostępniane od okolicznych rolników, które poddawane są renowacji przez pracowników Sanktuarium.



wybierz mapkę dojazdu
lub mapy.google.pl
   Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej znajduje się w województwie wielkopolskim, powiat Piła. Na większości map nie jest oznaczone, dlatego planując dojazd należy szukać miasteczka Łobżenica, które jest oddalone 2 km od Górki Klasztornej.